Конспект заняття з ознайомлення з навколишнім світом
Тема: «Як вирощують хліб “
(Старша група)
Мета:
На основі розширення знань про навколишній світ виховувати у дітей повагу до людей праці (хліборобам, пекарям), дбайливе ставлення до хліба. Узагальнити і систематизувати знання дітей про хліб, процесі вирощування хліба, розмаїтті хлібобулочних виробів про те, що хліб-це один з найголовніших продуктів харчування в Росії, що якщо дуже важко виростити. Закріпити знання дітей про відмінності міста і села.
Наочно тематичний матеріал:
Картини із зображенням міста і села, картини із серії «Вирощування хліба», колоски пшениці і жита, м’яч, хустку для зав’язування очей, хліб (білий, чорний), хлібобулочні вироби.
Хід заняття
Вихователь: згадати, чим відрізняється місто від села?
Діти: різні будинки, транспорт, праця людей.
Вихователь: Чим займаються люди в селі?
Діти: розводять домашніх тварин, вирощують овочі, фрукти, зерно (перед дітьми виставляються кілька картин із зображенням міста і села; вихователь пропонує дітям уважно їх розглянути)
вихователь: ви бачите багато різних картин, уважно їх розгляньте і спробуйте розділити картини на дві групи по якому- то єдиного спільного ознакою. (Діти ділять картинки на ті, що відносяться до села)
Вихователь: А тепер відгадайте загадку:
Відгадати легко і швидко:
М’який, пишний і запашний
він і чорний, він і білий
А буває підгорілий.
Без нього поганий обід
смачно його на світі немає!
Вихователь: А які слова в загадці вам допомогли здогадатися, що це хліб?
Діти: м’який, пишний, духмяний , чорний, білий, підгорілий. Читання дитиною вірша: «Голуб і пшеничне зернятко» Н. Юсупова
Рано вранці голубок прилетів на горбок,
Бачить стебло не простий
Довгий, довгий золотий
Нагорі вусатий колос
Чує голуб дзвінкий голос:
Швидше мене в гніздо своє візьми!
Швидше голодних діток нагодуй!
Дітки зернятка клюють, клюють, клюють
Дітки пісеньку веселу співають
Слава хмарі, що випоїла паросток! – гулі, гулі
Слава сонцю, що врятувало стеблинка! – гулі, гулі
Слава полю, де дозрів колосок! гулі, гулі!
Вихователь: Ми з вами сьогодні поговоримо про хліб. Кожен день ми їмо білий і чорний хліб, багато хто любить сушки, печиво, різні тістечка.
. А ви знаєте, з чого все це зроблено?
Діти: З борошна.
Вихователь: А з чого отримують борошно? Щоб отримати з зерен борошно. Потрібно затратити багато праці: спочатку виростити жито і пшеницю, потім зібрати врожай. Цим і займаються хлібороби (повтор хором і індивідуально) Послухайте, яке цікаве слово: у ньому поєдналися два слова «хліб» і «робота». Що ж це за робота? Як вирощують хлібні рослини? (Проводиться робота по картинці. Діти всі разом складають розповідь по серії картинок)
Перед дітьми картина: трактор на поле розорює землю. Вихователь: Куди ми прийшли?
Діти: На поле
Вихователь: Що ми бачимо там?
Діти : Трактор оре землю
Вихователь: Для чого він оре землю?
Діти: Щоб земля була м’яка
Вихователь: А якщо зерно посіяти на незорану землю виросте урожай? Чому?
Вихователь: Хто працює на тракторі?
Діти: Тракторист
Вихователь: А можна сказати землепашец?
Це слово теж з двох слів. З яких? (земля, орати)
Вихователь: Землю зорали, а потім що роблять в поле? (показ картини, де люди сіють зерно)
Вихователь: А що потрібно для того, щоб зерно проросло?
Діти: Сонце, тепло, вода, зорана земля
Вихователь: Подивіться на цю картину. Що на ній зображено?
Діти: Літак розпорошує добриво на поле
Физкультминутка:
(виконують дії у відповідність до текстом)
Тільки сніг зійшов в квітні,
Як поля зазеленіли
Ми говоримо: «Хліб»
Золотий простір безкрайній,
Там працюють комбайни
Ми говоримо: «Хліб»
Ось зерно тече рікою,
Щоб зробитися борошном
Ми говоримо: «Хліб»
Тісто тужитися в діжі,
Спікається у вогні
Ми говоримо: «Хліб»
Їж його, рости і пам’ятай:
В світі немає праці огромней,
Щоб на стіл до тебе явило
Свіжий хліб!
Вихователь: Сонечко зігріло зерно, дощик полив, люди удобрили поля і наші зерна перетворилися в паростки, а потім в колосся. (Демонстрація колосків пшениці, жита, зерен) Як виглядають ці рослини. Це колоски пшениці і жита. Давайте їх розглянемо. Що можна сказати ось про це колоску? (Діти складають розповідь дослідження за описом колоска)
Діти: він довгий, тонкий, у нього дуже довгий вусик. Це колосок жита. Зерно у жита теж довге.
Вихователь: А що ви можете розповісти про колоску пшениці. Який він? Діти: Колосок пшениці коротше, а зернята круглі.
Вихователь: Ну от, зерна дозріли. Відгадайте загадку:
Прилітає в поле птах
Стиглу прибрати пшеницю?
Діти: Комбайн
Вихователь: Так приходять комбайни на поле (показ картини) Вихователь: Хто працює на комбайні?
Діти: Комбайнер (повторюють хором та індивідуально) Вихователь: Що робить комбайн з колосками?
Діти: Він зрізає колоски, вимолочується з них зерна, і ці зерна за спеціальним рукаву (бункеру) висипається в вантажну машину, потім зерно везуть до млина. Там їх мелють. Виходить мука.
Вихователь: Що можна зробити з борошна? Як сказати двома словами? Діти: хлібобулочні вироби?
словниковий о – дидактична гра з м’ячем
Вихователь задає питання і кидає м’яч дитині. Дитина відповідає і повертає м’яч вихователю, утворюючи слово, споріднене слову «хліб»
Назви ласкаво (хлібець)
Крихітки хлібні які? (хлібні)
Квас з хліба як називається (хлібний)
Прилад для різання хліба (хлеборезка)
Посуд для хліба (хлібник)
Хто вирощує хліб? (хлібороб)
Хто пече хліб (хлібопік)
Назви завод, де випікають хліб (хлібозавод)
Як називають вироби з тіста (хлібобулочні вироби)
Вихователь: В якому магазині можна купити хлібобулочні вироби?
Діти: В булочній
дидактична гра «Дізнайся на смак»
Вихователь: Зараз ми вирушимо в булочну (діти йдуть до столу, на якому лежать хлібобулочні вироби)
Вихователь: Які вироби є в нашій булочної? Ви знаєте багато хлібобулочних виробів? Ви любите їх є? Зараз ми перевіримо, чи зумієте ви дізнатися за смаком? (діти вгадують хлібобулочні вироби за смаком) Вихователь: Ось бачите хлопці як багато праці треба затратити, щоб отримати хліб. Російський народ завжди бережно ставився до хліба. Багато існує прислів’їв про хліб., Які прислів’я ви знаєте? (відповіді дітей)
Каша- матінка наша, а хліб житній батько рідний.
Хочеш, їсти калачі не сиди на печі
Хліб усьому голова
Щасливий край, весел край, де рясний урожай
Літо з снопами, осінь з пирогами
Житній хлебушко, пшеничному калачу дідусь
Зернятко до зернятка буде мішок
Вихователь: «Хліб всьому голова». Чому так говорять? Тепер ви знаєте звідки приходить хліб на наш стіл, як важко вирощувати його і тому ви хлопці повинні з повагою відноситься до хліба.
Схожі записи:








